Minska

Mano mėgstamiausia programavimo kalba - lydmetalis

Žinutės | Blogas | Mintys | Elektronika | Technologijos | Politika | Oro stebėjimas | Filmai ir serialai | Knygos | Apie

Raspberry Pi Arch Linux konfigūracija su prisijungimu prie WiFi

Matyt pirmiausias dalykas, kurį aš padarau šviežiai įrašęs Arch Linux į Raspberry Pi - naujo savo naudotojo sukūrimas. Naudotis vien tik root naudotoju yra nelabai saugu, o pasidaryti naują naudotoją su savo vardu yra visai nesunku. Prisijungus prie root vartotojo (nes tik jis dabar gali sukurti naujus vartotojus) įvedame komandą: useradd -m -g users -G wheel naudotojo_vardas . Taip naujam naudotojui bus sukurta namų direktorija ir jis bus priskirtas į users ir wheel grupes. Naujam naudotojui taip pat galime priskirti slaptažodį su komanda passwd naudotojo_vardas. Du kartus suvedame naują įdomų ir keistą slaptažodį ir naujasis naudotojas jau apsaugotas slaptažodžiu. Taip pat verta pasikeisti root naudotojo slaptažodį, nes "root" nėra labai saugus.

Sekantis dalykas, kurio greitai prireikia - internetas. Man patogiausia prisijungti per belaidį internetą, tačiau kad tai padaryti reikia keletos programų, kurias galima gauti.. prisijungus prie interneto. Taigi, teks traukti interneto laidą. Aišku, galima būtų ir kitaip perkelti reikiamus paketus, bet, matyt, trumpam prijungti Raspberry Pi prie maršrutizatoriaus interneto laidu yra lengviau. Taigi, vis dar prisijungus prie root naudotojo reikia atsisiųsti kelias programas. Paketai, kurių mums reikės yra šie: wpa_supplicant ir wpa_actiond. Juos galima atsisiųsti su komanda pacman -S wpa_supplicant wpa_actiond . Prie to paties, o gal net ir prieš įrašant minėtus paketus, rekomenduoju atlikti sistemos atnaujinimą su komanda pacman -Syu.

Praktiškai dabar galime atjungti Raspberry Pi nuo laidinio interneto. Įsitikiname, kad belaidžio interneto siųstuvas yra prijungtas prie Raspberry Pi. Galbūt nepakenks ir perkrauti sistemą. Galime pradėti interneto konfigūraciją. Su komanda ip a galima įsitikinti, kad sistema atpažino belaidį siųstuvą:

ip a

Mano atveju tai yra wlan0.

Norint sukonfigūruoti interneto prieigą reikia pirmiausiai nukeliauti į netctl direktoriją: cd /etc/netctl. Su komanda ls galima pamatyti, kad šiame aplanke yra ir kitų direktorijų. Galbūt šia akimirką svarbiausias būtų examples, kur galima rasti konfigūracijos failo pavyzdžius. Tačiau kadangi mano kompiuteryje taip pat Arch Linux operacinė sistema, aš tiesiog perrašysiu konfigūracijos failą. Konfigūracijos failą galima redaguoti su mėgstamu ir įdiegtu teksto redaktoriumi. Aš naudosiu vi, nes vim neįdiegiau, kai buvau prijungęs prie interneto. Taip pat galima naudoti nano.

        Description='A simple WPA encrypted wireless connection'
        #Atkrepti dėmesį į interfeiso pavadinimą. Galima sužinoti su ip a.
        Interface=wlan0
        Connection=wireless
        Security=wpa
        IP=dhcp
        ESSID='interneto_prieigos_taško_pavadinimas'
        Key='slaptažodis'
        # Atkomentuoti, jei naudojamas paslėptas interneto taškas (netransiliuojamas SSID).
        # Hidden=yes
      

Kol kas IP adreso priskirimą paliksiu dinaminį. Matyt, vėliau mano Raspberry Pi veiks kaip serveris, tad geriau bus statinis IP adresas. Tikriausiai parašysiu įrašą apie tai, ką reikia pakeisti norint padaryti IP adresą statiniu.

Konfigūracijos failą galima išsaugoti su lengvai įsimenamu pavadinimu - belaidžio tinklo pavadinimu, ar tiesiog "wifi". Norint paleisti internetą reikia pasinaudoti komanda netctl start konfigūracijos_failo_pavadinimas. Jei viskas gerai, belaidžio interneto siųstuvas turėtų pradėti mirksinti šviesos diodą ar kitaip pranešti, kad jis gyvas. Tačiau tai dar ne ženklas, kad tikrai pavyko prisijungti prie interneto. Tai patikrinti galima pabandžius pasiekti kokią populiarią, nuolat pasiekiamą svetainę. Šį kartą paimkim google.com. Įvedame komandą ping google.com ir žiūrime, ar pavyksta pasiekti google.com. Ping programos veikimą galima nutraukti tuo pat metu nuspaudžiant ctrl ir C klavišus. Prie prisijungimų sąrašo atsiranda ir ataskaita. Jei gauta tiek pat paketų, kiek išsiųsta ir paketų praradimas 0% - viskas puikiai veikia:

ping google.com

Jei bandant įvykdyti ping komandą rašo "ping: google.com: Name or service not known" - internetas nepasiekiamas ir reikia tikrinti konfigūracijos failą, ar interneto siųstuvas gerai veikia, ar rasti draiveriai.

Norint padaryti kad sekantį kartą įjungus Raspberry Pi prisijungtų prie interneto pats, reikia įvesti šią komandą: netctl enable konfigūracijos_failo_pavadinimas.

Su belaidžiu internetu baigta. Grįžtam prie tolesnio sistemos konfigūravimo.

Tikriausiai nepakenktų naujai sukurtam naudotojui leisti naudotis sudo, nes nesinori vis prisijunginėti kaip root naudotojui, kad atnaujinti sistemą, pakeisti kokį konfigūracinį failą ne namų direktorijoje ar panašiai. Aišku, jei norima paprasto apriboto vartotojo, galima jo nepridėti prie sudo'erių, tačiau mano atveju, naudotojas būsiu aš ir aš noriu atlikti visas administravimo funkcijas. Taigi, norint pridėti vartotoją prie sudo'erių, reikia iš pradžių atsisiųsti paketą sudo: pacman -S sudo. Sėkmingai įdiegus, tolesnis žingsnis būtų įvesti komandą visudo. Atsidaro vi teksto redaktorius su /etc/sudoers failu. Kadangi su vi redaktoriumi redaguoti tekstą reikia išmokti ir pirmą kartą susidūrus gali pasirodyti gan sunku, tolesnius žingsnius apibūdinsiu kiek detaliau. Tačiau reikia daryti tiksliai ką parašysiu, kitaip galima supainioti vi ir pačiam susipainioti. Tiesa, visada žinokite, kad kelis kartus paspaudus ESC mygtuką, ir įvedus :q! (žiūrėti vi komandų eilutėje, ekrano apačioje) galima išeiti iš vi ir failas nebus pakeistas.

Pradedam. Paleidus visudo matosi sudoers failas. Mus dominanti failo dalis yra žemiau (beveik failo apačioje), todėl iki jos greičiausiai nukeliausime pasinaudodami vi paieškos funkcija. Įvedame /root ALL=(ALL) ALL ir spaudžiame ENTER. Taip nukeliausime ant mums reikalingos eilutės. Galime ją nukopijuoti. Tam spaudžiame SHIFT ir Y klavišus. Visa eilutė įrašyta į vi iškarpinę. Norint įklijuoti nukopijuotą eilutę, po nukopijuotąja eilute spaudžiame klavišą p. Ekrane turėtų matytis dvi root ALL=(ALL) ALL eilutės. Dabar reikia vienos iš eilučių naudotojo vardą root pakeisti į sukurtojo naujo naudotojo vardą. Tam spaudžiam c ir ilgai nedelsdami w. Įvedame vartojo vardą. Spaudžiam ESC. Dabar vaizdas ekrane turėtų atrodyti taip:

visudo

minska - mano naudotojo vardas. Įvedam :wq ir vi irašo pakeistą failą, baigia darbą.

pacman

Patikrinam, ar sukurtas naudotojas gali naudotis sudo. Tam atsijungiam su root naudotoju - komanda exit. Prisijungimo laukuose įrašome naudotojo vardą, jo slaptažodį ir prisijungiam. Pabandom komandą pacman -Syu. Gauname atsakymą, kad šia komanda gali naudoti tik administratorius su root naudotoju. Tada pabandom tą pačią komandą, tik su sudo pradžioje: sudo pacman -Syu. Pirmą kartą sudo pasitinka su geru pamokslu. Jį turėtumėte įsidėmėti.

sudo pacman

Įvedame naudotojo (ne root) slaptažodį. Sistemos atnaujinimo komanda šį kartą suveikė - naudotojas įgavo administratoriaus teises. Būtent to ir norėjome.

Taigi, šiam įrašui tiek. Tikiuosi kam nors ši informacija pravers, o jei ne, tai ji turėtų praversti man ateityje, jei reikės perrašyti Arch Linux operacinę sistemą ne tik Raspberry Pi, bet ir paprastame kompiuteryje. Iš esmės šis konfigūravimas tinka visur.


Irašo komentarai

Komentarus siųskite man elektroniniu paštu, adresu: mindaugas per minska taškas lt.

Laiške nurodykite įrašo pavadinimą ir ar norite, kad jūsų komentaras būtų paviešintas.