Minska

Reikės pervadinti

Žinutės | Blogas | Mintys | Elektronika | Technologijos | Politika | Oro stebėjimas | Filmai ir serialai | Knygos | Apie

Kaip aš rinkausi kandidatus į Seimą

Man atrodo, kad ateina pirmieji Seimo rinkimai, kuriuose galėsiu balsuoti ir aš. Anksčiau buvau gan apolitiškas, bet pastaraisiais metais panorau daugiau domėtis.

Tai štai tas domėjimasis privertė pasižiūrėti, už ką čia tokius balsuoti. Prisipažinsiu, šiais metais atrodo, kad tikrai nėra už ką balsuoti. Tačiau vis tiek už kažką balsuoti reikės, tad norėjau išsirinkti tuos, kurie labiausiai verti, ar bent yra mažiausiai blogi.

Pirmasis etapas buvo pasižiūrėti per LRT transiliuojamus debatus. Jas galima rasti lrt.lt mediatekoje. Iki tada, kai žiūrėjau buvo išleistos tik 6 laidos, bet jų man užteko susidaryti pirminius įspūdžius ir atmesti kelis kandidatus. Man atkrito šios partijos: S. Buškevičiaus ir tautininkų koalicija "Prieš korupciją ir skurdą"; Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai; Lietuvos socialdemokratų partija; Drąsos kelias.

Nemanau, kad Seime reikia vien tik garsiai šūkius šūkaujančių, todėl atmečiau "Prieš korupciją ir skurdą". Dėl blevyzgų vargiai pataikančių į temą, atmečiau ir "Drąsos kelią". Šią partiją ir šiaip yra kalnas priežasčių atmesti, bet tai buvo labiausiai akivaizdi debatuose. O štai dvi "didžiąsias" partijas konservatorius ir socialdemokratus atmečiau dėl mažvaikiškų ginčų vienas su kitu. Kaip debatuose jie vienas ant kito krauna kaltinimus, kad čia jūs kalti, o jūs nieko nepadarėte, bei pertraukinėja vienas kitą, matyti, kad ir Seime jiems ten gaunasi kažkoks vaikų darželis. Gi, berods, šios dvi partijos visą laiką kaitaliojasi valdžioje. Tai vienos partijos atstovas valdžioje, tai kitos partijos atstovas valdžioje. Švytuoklė siūbuoja į šonus, o kas eis į priekį? Ir tai jau šitiek metų tęsiasi. Gal dabar žmonės susiprastų - nebalsuoti nei už socialdemokratus, nei už Tėvynės sąjungą. Mano nuomone, geriau duoti pabandyti mažesnėms partijoms.

Antras etapas buvo pasižiūrėti, kiek partijose yra nusikaltėlių. Nusikaltėliams Seime ne vieta. Deja tik 3 partijos neturi nė vieno kandidato, kuris neturėtų įrašo "Taip" prie punkto:

9.2. Ar buvote po 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos arba buvote įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu bet kada pripažintas kaltu padaręs sunkų ar labai sunkų nusikaltimą? Tai nurodoma šioje anketoje, nepaisant to, ar teistumas išnykęs, ar panaikintas. Šios informacijos neprivaloma nurodyti, jeigu asmuo okupacinio režimo teismo buvo pripažintas kaltu dėl nusikaltimo valstybei.
Tarp Lietuvos laisvės sąjungos kandidatų, tokius radau 3, įskaitant Artūrą Zuoką. Jam buvo panaikintas teistumas, bet vis tiek "Zuokas gonna Zuok". Tvarkos ir teisingumo partijos kandidatų tarpe tokių radau visus 5 - visiška netvarka. Darbo partijoje tokių kandidatų yra 3, Liberalų sąjūdyje - 2, Lietuvos liaudies partijoje radau 4. Taip pat 3 kandidatai su tokiu įrašu yra ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijoje. Antikorupcinėje koalicijoje yra 1 kandidatas su tokiu įrašu, bet dėl, berods, eismo įvykio. Reikia paminėti, kad tarp tų nusikaltusių yra keli, kurių nusižengimai yra Lietuvoje neskaitomi nusižengimais (teisti sovietinės valdžios ar kažkur užsienyje), gaila neužsirašiau, kurie tai žmonės. Atrodo tokie žmonės yra tvarkiečių, valstiečių ir žaliųjų partijose, bei kaip minėjau antikorupcinėje koalicijoje. Anksčiau atkritusių partijų nežiūrėjau, nes aš ir taip už jas nebalsuosiu, bet labai rekomenduoju pasižiūrėti.

Taigi, švarios partijos liko tik 3: Lietuvos žaliųjų partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija - krikščioniškų šeimų sąjunga ir Lietuvos sąrašas.

Beje, užtrukau didelę dalį savaitgalio bemaigydamas VRK anketas, kol radau visus teistus. Gal yra koks patogesnis būdas? Suvestinė?

Trečiasis etapas buvo pasiskaityti pasakų - partijų programas. Trijų likusių partijų programose radau daugiau teiginių, su kuriais sutinku, nei su kuriais nesutinku, todėl man visos jos priimtinos.

Ketvirtame etape išbandžiau manobalsas.lt svetainėje esantį testą. Iš likusių trijų man arčiausiai Lietuvos sąrašas ir visai čia pat Lietuvos žaliųjų partija. Kiek toliau lenkų rinkimų akcija, bet kadangi tai buvo tik testas, kuris gali būti ir netikslus, jokios partijos neatmečiau.

Penktame etape klausiau ir žiūrėjau laidas, kuriose pasisako ir šiaip šneka partijų vadovai. Susidariau geresnį partijų vaizdą (ar bent jau tokį, kokį jos norėtų, kad matyčiau).

Galiausiai jau žinau už ką ir kaip balsuosiu, tačiau čia galimybės tirti partijas nesibaigia. Neturiu laiko daugiau gilintis, o ir kandidatų labai nedaug liko, bet man dar būtų svarbu susižinoti, kas iš kandidatų kiek mokesčių sumoka (A. Tapinas Laisvės TV laidoje parodė, kad yra tokių, kurie gaudami nemenkas pajamas sumoka ir 0 eurų). Be to reikėtų sekti, kas kokius sprendimus ir pasiūlymus teikė, kaip balsavo. Tačiau tai yra labai daug informacijos ir norint įsigilinti, reikia tam skirti daug laiko, kurio nelabai yra.

Tikiuosi ateinančios kadencijos seimūnų darbais labiau domėtis ir sekti, kas ką nusprendė.

Beje, pastebėjote, kaip greitai Lietuvoje dingsta privatumas ir laisvė?


Irašo komentarai

Komentarus siųskite man elektroniniu paštu, adresu: mindaugas per minska taškas lt.

Laiške nurodykite įrašo pavadinimą ir ar norite, kad jūsų komentaras būtų paviešintas.