Minska

Etiškas požiūris į lankytoją

Žinutės | Blogas | Mintys | Elektronika | Technologijos | Politika | Oro stebėjimas | Filmai ir serialai | Knygos | Apie

Baterijos talpos matuoklis: spausdintinė plokštė v1

Po kelių metų pertraukos atėjo metas vėl pradėti gamintis spausdintines plokštes. Pagaliau. Apie patį gamybos procesą čia nepasakosiu, geriau apie rezultatą. O rezultatas, žinokit, ne koks. Prisvylęs blynas.

Šį kartą gaminau baterijų talpos matuoklį - pastovios galios apkrovą skirtą iškrauti AA bateriją ir sužinoti kiek joje buvo smarvės. Kaip kažkada dariau su kompiuterio pele, tik šį kartą su specialiu prietaisu ir žymiai tiksliau. Bent jau man įdomu, tikiuosi ta informacija ir dar kam nors pravers. Bet iki eksperimentų dar ganėtinai toli. Kol kas reikia padaryti, kad prietaisas veiktų, o pirmas bandymas buvo pamokantis.

Su KiCAD nubraižiau principinę schemą. Tai buvo gan seniai, metų pradžioje. Viskas buvo užstrigę ir tik neseniai pradėjau braižyti plokštę. KiCAD yra nuostabi programa, šį kartą nuostabiai veikė ir turiu pastebėti, kad per kelis metus smarkiai patobulėjo.

KiCAD programos langai

Pirmą sykį pridegusio blyno kvapas pasivaideno kai pjoviau stiklo tekstolito plokštę su rotaciniu įrankiu, tiesiniu šlifuokliu ar dremeliu, kaip kas tą įrankį vadinate. Aš matyt jį vadinsiu tiesiniu šlifuokliu. Žodžiu, paskubėjau. Neturėjau ryškiai nusibrėžęs matmenų, tik prastus įbrėžimus plokštės varyje, tai gavosi, kad primečiau iš akies. Pats pjovimo būdas taip pat netikslus - įrankis pakankamai galingas, purtosi, kratosi, o pjaunatis diskas nėra statmenas plokštei nes įrankis gan storas. Vienu žodžiu - jau čia pajutau, kad darau prototipą.

Kita kvailystė, kurią padariau - nepamatavau, koks iš tiesų gavosi plokštės dydis, o iškart pradėjau bandyti įtalpinti takelius, kuriuos atsispausdinau ant popieriaus, į plokštės plotą. Į tą popierių taip pat iš akies įvyniojau plokštę ir kadangi buvau įsitikinęs, kad plokštė per maža, bandžiau takelius pasukti. Kaip ir viskas tilpo, tik vienas takelis vos kabino plokštę. Sueis, pamaniau ir kišau į savo modifikuotą laminatorių. Aišku, tuo metu svylančio blyno aromato užuomazgų nejutau dėl smarvės iš labai karšto laminatoriaus. Tačiau net nežiūrint į tai, kad mano spausdintuve baiginėjasi toneris, takeliai, kurie pasitaikė būti ant plokštės, prilipo gerai. Laminatoriaus modifikavimas tikrai padėjo. Nulupęs popierių ir išėsdinęs plokštę gavau rezultatą, kuriuo pasidalinau vakar žinutėse. Čia aš dar visai patenkintas rezultatu.

Spausdintinė plokštė su toneriu ant takelių

Jau buvo vėloka, todėl darbus pratęsiau šiandien. Su acetonu nuvaliau ant takelių esantį tonerį. Pasimatė, kad iš tiesų, spausdintuve to tonerio iš ties trūkumas.

Iš Kinijos atsisiunčiau mažų grąžtelių. Jie iš kieto metalo, berods volframo karbido, todėl neturėtų atšipti gręždami stiklo tekstolitą. Tačiau taip pat girdėjau, kad jie baisiai trapūs ir tai patyriau savo kailiu - sulaužiau du grąžtelius. Su šiais grąžteliais reikia gręžimo staklių. Tas mano tiesinis šlifuoklis kratosi, o dar ir taip sunku tiesiai iš rankos gręžti, kai kelis metus to nesu daręs. Tačiau galiausiai visos skylės plokštėje buvo išgręžtos.

Sulūžę grąžteliai

Spausdintinė plokštė

Netrukus sulitavau visas detales. Čia jau pradėjo lįsti ir takelių tiesimo klaidos. Šiaip plokštė kaip ir vykusi - neradau jokių trumpų jungimų, tik gal kai kurios litavimo aikštelės per plonos, nors tai gali būti ir per storo grąžto sukurta bėda, bet iš esmės viskas sujungta ir turėtų veikti. Todėl atlikęs kelis pagrindinius patikrinimus nusprendžiau pabandyti užprogramuoti mikrovaldiklį, kad pamirgsintų šviesos diodus. Ir štai čia pasirodė, kad šis bandymas - nebe blynas, o anglies paplotis - ant tiek nesigavo. Taigi nesigavo susisiekti su mikrovaldikliu. Patikrinau įtampą - nėra. Kaip taip? Ogi pasirodo programavimo jungties kontaktai išsidėstė visai ne taip, kaip turėtų. Visiškas apsižioplinimas iš mano pusės. Na, bet taip pasimokiau, o tas tikrai yra į naudą. Be to, nepasižiūrėjau, kad jungties plastmasinis korpusas yra virš laidukų litavimo aikštelių ir prispaudžia laidukus. Taip pat KiCAD bibliotekose esantis CR2032 baterijos laikiklis neatitiko tokio, koks yra pas mane - vėl nepatikrinau, o tikrinti reikia visada. Taip pat pamiršau pridėti šviesos diodą, kuris užsidegtų įjungus prietaisą. Smulkmena, bet labai padeda, norint įsitikinti, kad įtampa ateina iki prietaiso.

Spausdintinė plokštė su prilituotomis detalėmis

Spausdintinės plokštės takeliai su prilituotomis detalėmis

Taigi kol kas neįdėsiu plokštės failų, nes, matomai, pilna klaidų. Tas klaidas ištaisysiu ir bandysiu pasigaminti antrą plokštės versiją. Jei tada veiks, pridėsiu ir principinę schemą, ir plokštės failą ir gal dar daugiau.

Beje, dabar pirmą kartą teko panaudoti SMD rezistorius. Pliusas, kad nereikia skylių gręžti. Minusas, bet ir pliusas, kad maži. Reikės tęsti šią kelionę į naujų technologijų šalį.


Irašo komentarai

Komentarus siųskite man elektroniniu paštu, adresu: mindaugas per minska taškas lt.

Laiške nurodykite įrašo pavadinimą ir ar norite, kad jūsų komentaras būtų paviešintas.