Minska

Čia nesivaidena

Žinutės | Blogas | Mintys | Elektronika | Technologijos | Politika | Oro stebėjimas | Filmai ir serialai | Knygos | Apie

Bash triukai: 3 - audio failų konvertavimas su SoX

Aš mėgstu savo garso įrašus laikyti laisvuose ir patentų nevaržomuose formatuose. Kai kurie formatai garso įrašą suspaudžia be kokybės praradimo, pavyzdžiui FLAC, jie galbūt labiau tinkami garso įrašų archyvavimui, tačiau kasdieniniam naudojimui puikiai tinka ir formatai, kurie suspaudžia garso įrašus su šiokiu tokiu kokybės praradimu. Taip gauname failus, užimančius mažiau vietos, o kokybės nuostolio dažniausiai net nepastebime, nebent garso įrašas būtų labai smarkiai suspaustas. Toks laisvas formatas, kuris suspaudžia įrašus su kokybės praradimu, yra Ogg Vorbis. Iš tiesų, tai formatas Vorbis, o Ogg tai taip vadinamas konteineris, bet čia jau labai techniškos smulkmenos. Tai tokie failai dažniausiai baigiasi galūne .ogg (failas.ogg). Ar kas esate susidūrę su tokiu failo formatu?

Deja, matyt, tikrai ne kiekvienas. Šį pasaulį vis dar valdo mp3 formatas. Europos Sąjungoje šiam formatui patentai jau nebegalioja, Amerikoje galioja iki 2017 metų pabaigos. Žiūrint pragmatiškai tai koks gi skirtumas - svarbu, kad kažkas šneka ar muzika groja, gi niekas neatims rankos ir kojos dėl to, kad naudoji mp3 formatą. Vis dėlto už mp3 formatą tekdavo sumokėti. Muzikos grotuve esančios mikroschemos, kurioje yra mp3 enkoderis irba dekoderis, gamintojas turėjo sumokėti licencijos mokestį. Automatiškai tas mokestis pereina pirkėjui. Na, o dabar, kai jau patentai nustoja galioti, muzikos grotuvai tapo praeities technologija. Dabar absoliuti dauguma garso įrašų klausosi per telefonus, nuolat siunčiantis iš interneto. Man tai atrodo kaip žingsnis link blogesnės situacijos, bet lai kaip kas nori, tas taip daro. Na, o tuo tarpu galima naudoti Vorbis formatą, kuris neribojamas kokių nors patentų, o be to ir yra technologiškai pranašesnis už mp3.

O pas mane dar mp3 failų pasitaiko su tinklalaidėmis. Ne visi nori pateikti visą galybę įvairių formatų. Aš, galbūt tiesiog iš principo, vis tiek failus persikonvertuoju. Su audio failais tai ilgai netrunka. Na ir po tiek pasakojimų pagaliau parodysiu, kaip aš tai darau.

Aš mėgstu komandinę eilutę, todėl ir įrankis yra valdomas įvedant komandą. Tas įrankis yra SoX. Tai yra galinga programa, turinti daugybę funkcijų ir galimybių, bet šiandien parodysiu, kaip ją naudoju audio failų konvertavimui. Iš esmės tai yra taip paprasta kaip į terminalą įvesti komandą: sox iejimoFailas.mp3 isejimoFailas.ogg. Taip iš mp3 formato failo atsiras vidutinės kokybės (apie 112 kb/s) ogg failas. Tačiau tarp failų pridėjus "-C" ir skaičių, galima pasirinkti kokybę. Tarkime jei norėčiau iš flac formato failo gauti pačios geriausios kokybės ogg failą rašyčiau taip: sox iejimoFailas.flac -C 10 isejimoFailas.ogg. Taip turėčiau gauti kokybišką ogg failą (apie 500 kb/s). Tiesa, reikėtų paminėti, kad konvertavimas iš mp3 failo į ogg gali turėti mažai prasmės. mp3 failai jau ir taip suspausti ir turėtų būti akivaizdu, kad stebuklingai garso įrašas geresniu nepasidarys, jei pakeisime jo formatą. Gal greičiau gausis atvirkščiai. O štai tinklalaidėms gali nereikėti didelės kokybės. Tam galima prie "-C" parašyti 0, 1, ar 2. Taip gausis mažiau vietos užimantis failas. Taigi, intervale nuo 0 iki 10, kuo skaičius didesnis, tuo aukštesnė kokybė. Bet visa tai galioja, kai konvertuojama į Ogg Vorbis.

Beje, SoX gali konvertuoti iš ir į visokius kitokius formatus. Kokios galimybės, galima pamatyti, SOX puslapyje http://sox.sourceforge.net/.

Su SoX taip pat atsiranda ir dar kelios komandos: play ir rec. Su play galima paleisti garso įrašo grojimą: play failas.ogg. Su rec galima įrašyti garso įrašą: rec failas.ogg. Tai darant galima pridėti įvairius efektus, bet man tokių galimybių dar neprireikė.

Kada nors kitą kartą parodysiu, kaip naudojantis Parallel komanda aš iš karto, vienu metu, konvertuoju kelis audio failus. Na, o kol kas manau, SoX yra pakankamai galingas ir sudėtingas įrankis, kad šiam kartui užtektų susipažinti su juo.


Irašo komentarai

Komentarus siųskite man elektroniniu paštu, adresu: mindaugas per minska taškas lt.

Laiške nurodykite įrašo pavadinimą ir ar norite, kad jūsų komentaras būtų paviešintas.